Nikolai Valuev VS Evander Holyfield

 

 

 

Legendarni bokser Evander Holyfield (47) ponovo će ući u profesionalni ring  20. decembra 2008. u Švajcarskoj, i to protiv ruskog džina Nikolai Valuev-a.

 

 

Rus poznat kao "Zver sa istoka" zbog visine od od 214 centimetara i 150 kilograma, nije mogao da obezbedi protivnika pre Nove godine, bio je primoran da pruži šansu iskusnom američkom bokseru.

 

 

 

Čeka se samo zvanična potvrda Don King-a, koji će teško propustiti priliku da zaradi veliku sumu novca organizujući ovu borbu. 

Rocky Marciano

 

 
Rocky Marciano (Rocco Francis Marchegiano) je slavni američki profesionalni bokser.
Rođen je 01. 09. 1923. u  Brockton, Massachusetts-u. 
 
 Bio je apsolutni svetski prvak od 1952 do 1956. godine.
 Šest puta je odbranio titulu svetskog prvaka. Povukao se neporažen, sa perfektnim rezultatom 49-0-0.
  Kao profesionalni bokser nastupio je 49 puta i toliko puta pobedio, od toga 43 sa klasičnim nokautom (K.O.). Važio je za boksera sa najsnažnijim udarcem u istoriji sporta.
 

"Rocky se nije borio kao Tunney i verovatno nije udarao tako snažno kao Joe Louis, ali je izazivao ogroman respekt protivnika. On je bio najtvrđi, najjači i najkompletniji čovek koji je ikad nosio bokserske rukavice. U njegovom rečniku strah nije postojao, a bol skoro nije imao nikakvo značenje."

Poginuo je u nesreći malog aviona 31. 08. 1969. u 45-oj godini života.

 

Valuev VS Holyfield

Ruski bokser Nikolaj Valujev odbacio je mogućnost da ukrsti rukavice sa Ivanderom Holifildom.



Svetski šampion u teškoj kategoriji u verziji VBA smatra da je vreme 47-godišnjeg američkog boksera prošlo. "Svaka čast Holifildu i svemu onom što je on uradio. Ali, mi ne želimo da Valujev boksuje sa starcem. Odbili smo predlog za ovakav meč, jer smatramo da bi takva borba u ringu bila, u najmanju ruku, smešna. Holfild je bio veliki šampion, ali, njegovo vreme je prošlo", rekao je Menadžer Vulajeva, Boris Dimitrov. 

 



Holifild je četiri puta osvajao šampionski pojas, a nedavno su se u medijima pojavile spekulacije da želi da se vrati u ring i postane najstariji prvak sveta u istoriji.

 

 



 

35-godišnji Valujev je do sada imao 50 profesionalnih borbi i zabeležio 49 pobeda. Poslednju je ostvario 30. avgusta, kada je u mecu za titulu pobedio Džona Ruisa. Visok je 2,13 metara a težak 147 kilograma. 

 

 

 


Holifild je poslednji put u ring izašao 13. oktobra prošle godine, kada je jednoglasnom odlukom sudija izgubio na poene od tadašnjeg prvaka sveta u verziji Svetske bokserske organizacije (WBO) Sultana Ibragimova.

 

 

 

 

Muhammad Ali

 

 

 

Ali je od samih početaka karijere pokazivao ogroman talent za boks. Već od ranih dana je praktikovao netipičan način borbe, sa spuštenim gardom i brzim kretanjem po ringu. Ta taktika je često opisivana kao 'letim oko protivnika kao leptir, a bodem kao osa'. U amaterskom boksu je karijeru završio osvajanjem zlatne medalje na Olimpijskim igrama u Rimu 1960. u lako-teškoj kategoriji. Prvu borbu za titulu prvaka u profesionalnom boksu je imao vec 1962. kada je u kontraverznom meču pobedio Sonny Listona, koji je u sedmoj rundi odbio sa izade u ring tvrdeći da ima povredu ramena. I naredni meč je bio interesantan, jer je Liston pao nakon udarca u prvoj rundi za kojeg mnogi danas tvrde da nije bio tako opasan, i da je Liston namerno pao. Te optužbe nikad nisu bile dokazane. Takode je 1962. porazio legenardnog Archie Moorea.

 



Neposredno nakon osvajanja titule Ali je skrenuo pažnju na sebe javnim prihvacćanjem Islama, pod uticajem sekte Nacija Islama uzima ime Cassius X, po ugledu na drugog poznatog člana te sekte Malcolm X-a. Sekta je bila simbol borbe crnačkog stanovništva SAD-a protiv ropstva i ugnjetavanja. Vođa sekte uskoro daje Cassiusu njegovo 'pravo rođeno ime' Muhammad Ali.



U to vreme Ali ulazi i u sukobe se vladom SAD-a, odbijajući regrutaciju za vreme Vijetnamskog rata za šta je bio osuđen. Istovremeno mu i bokserske federacije zabranjuju nastupe i oduzimaju osvojenu titulu koju je do tada uspešno branio više puta. Prekid karijere je trajao oko 3 godine. Danas mnogi žale zbog tog prekida u karijeri, jer je ostalo pitanje kakav bi još napredak ostvario Ali kao bokser da nije bilo tog prisilnog odmora.



1970. godine Ali je konačno ponovno dobio licencu za nastupe, a 1971. je ukinuta presuda na Vrhovnom sudu kojom je bio osuđen zbog odbijanja vojne službe. Nije se dugo čekalo do ponovnog napada na titulu, i to u borbi protiv Joe Fraziera. Ali je tu pretrpeo jedan od retkih poraza, ali se Frazieru revanširao u meču 1974. godine. Ta borba mu je donela mogućnost novog napada na titulu protiv George Foremana koja se održala 1974. godine u Zairu, a postala je poznata kao 'The Rumble in the Jungle' (grmljavina u džungli). Ali je pobedio i osvojio titulu po drugi put, a kasnije je uspešno branio protiv Fraziera i drugih boksera, potpuno je dominirao narednih nekoliko godina. Treći put je titulu osvojio protiv Leon Spinksa 1979. godine, od boksera od kojeg je i izgubio godinu dana ranije, nakon toga povukao se neporažen. Pokušao je da ostvari i četvrti povratak, ali je taj pokušaj završio neslavnim porazom od Larry Holmesa. 

 

 






Kroz sve godine bokserske karijere Ali se osim bokserskim talentom isticao i brojnim kontraverznim izjavama i ponašanjem. Prelaz na Islam, vešto korišćenje medija, specifičan način verbalnog i neverbalnog provociranja protivnika pre, za vreme i nakon borbe čine Alija svakako najprepoznatljivijom ikonom boksa. Ali se danas smatra prvom i najvećom sportskom zvezdom 20. veka. Ipak, veliki broj stručnjaka će se složiti da je Ali možda i najbolji bokser svih vremena, što je on sam za sebe često neskromno isticao u svakoj prilici.
"I am the greatest, I said that even before I knew I was."
"I'm not the greatest; I'm the double greatest. Not only do I knock 'em out, I pick the round."
"I'm so fast that last night I turned off the light switch in my hotel room and was in bed before the room was dark."
"I done wrestled with an alligator, I done tussled with a whale; handcuffed lightning, thrown thunder in jail; only last week, I murdered a rock, injured a stone, hospitalised a brick; I’m so mean I make medicine sick."

 

 

 

 


Usprkos svemu, Ali kao sportista, bokser i osoba danas ima veliki ugled u sportskim i društvenim krugovima SAD-a.

 

 

 


Ali je u karijeri imao ukupno 61 profesionalni meč. Od toga je pobedio u 56 nastupa, uz 37 pobeda nokautom. Nije imao ni jednu nerešenu borbu, a 5 puta je bio porazen.
Takođe se može pohvaliti osvojenim olimpijskim zlatom u Rimu 1960. u poluteškoj kategoriji.



 

Mate Parlov

Mate Parlov (Imotski, 16. novembar 1948. - Pula, 29. jul 2008) je bio jugoslovenski i hrvatski bokser. Bio je olimpijski pobednik na na Olimpijskim igrama 1972. u Minhenu, svetski prvak u Havani 1974. i dvostruki šampion Evrope u poluteškoj kategoriji. Takođe je bio profesionalni prvak Evrope i sveta u verziji Svetskog bokserskog saveza (WBO). Pored evropskih, svetskih i olimpijskih titula, Parlov je osam puta (1967-1974) osvajao titulu prvaka Jugoslavije, dva puta je osvajao Zlatnu rukavicu, a pet puta (1970-1974) titulu najboljeg na Balkanu.


Parlov je roden 16. novembra 1948. godine u Imotskom. Boksom je počeo da se bavi sa 16 godina u Bokserskom klubu "Pula" i posle tri godine osvojio je titulu prvaka Jugoslavije u poluteškoj kategoriji.

Prvi veći uspeh na međunarodnoj sceni ostvario je 1969. kada je u Bukureštu postao vicešampion Evrope. Dve godine kasnije u Madridu je osvojio zlatnu medalju. Na Olimpijskim igrama u Minhenu Parlov je osvojio zlato u finalu protiv Kubanca Gilberta Karilja, u kojem su oba rivala bila u nokdaunu. Mec je prekinut 21 sekundu pre kraja druge runde, kada se Kubanac četvrti put našao na podu. U Beogradu 1973. odbranio je titulu prvaka Evrope u poluteškoj kategoriji. Svoju dominaciju u poluteškoj kategoriji potvrdio je na svetskom prvenstvu u Havani kada je osvojio titulu amaterskog prvaka sveta u poluteškoj kategoriji.

Po završetku amaterske karijere otisnuo se medu profesionalce. Dana 10. jula 1976. na Marakani savladao je Italijana Domenika Adinolfija i osvojio titulu profesionalnog prvaka Evrope u poluteškoj kategoriji, u verziji Svetskog bokserskog saveta (WBC). Dve godine kasnije Parlov je postao i svetski šampion savladavši u borbi za titulu Argentinca Migela Anhela Kuelja, nokautom u 9. rundi. Titulu šampiona u poluteškoj kategoriji izgubio je porazom od Marvina Džonsona 2. decembra 1978.

Kao amater, Parlov je imao 310 borbi, od cega 13 poraza. U profesionalnoj karijeri, u 29 meceva, zabeležio je 24 pobede, tri poraza i dva nerešena meca. Na Olimpijskim igrama 1984. bio je selektor bokserske reprezentacije Jugoslavije.

Preminuo je 29. jula 2008. od raka pluca.

 

Vladimir Klitschko odbio Don Kinga

Slavni ukrajinski bokserski šampioni braća Vitalij i Vladimir Kličko odbili su ponudu promotera Dona Kinga da "ukrste rukavice" za 100 miliona dolara.


King je nedavno izjavio da mu je već duže vreme san da organizuje međusobnu borbu braće Kličko, izrazivši uverenje da bi to bio spektakl kakav u bokserskom ringu nikada do sada nije viden.

Na Kingovu ponudu prvi je odgovrio Vladimir, aktuelni svetski šampion u teškoj kategoriji u verzijama IBF, WBO i IBO federacija, koji je istakao da ne postoji novac za koji bi pristao da se u ringu bori sa starijim bratom Vitalijem. 

"Ne razmišljam da se borim iz veoma jednostavnog razloga - srce naše majke to sigurno ne bi izdržalo", kazao je mlađi brat u porodici Klicko. 

King je ovde napravio veoma dobru računicu kada je za borbu između njega i Vitalija, svetskog šampiona u verziji WBC, ponudio 100 miliona dolara i  sigurno je da bi američki promoter na tom meču zaradio najmanje tri puta više.

Džoi Ðardelo

Bivši svetski bokserski prvak u poluteškoj kategoriji Džoi Ðardelo preminuo je u u 78. godini.



Kako je saopštila bokserska Kuća slavnih, čiji je bio član, on je preminuo u staračkom domu od posledica dijabetesa i srčanih problema. Ðardelo je titulu svetskog šampiona osvojio 1963. godine, kada je posle 15 rundi savladao Dika Tajgera. Dve godine kasnije izgubio je titulu u revanš meču sa Tajgerom. 


Poznati bokser profesionalnu karijeru završio je 1967. godine sa profesionalnim rekordom u pobedama, porazima i nerešenim rezultatima 101-25-8, uz 33 nokauta. U boksersku Kuću slavnih primljen je 1993. 

Borba Ðardela i izazivaca Rubina Kartera 1964. godine, između ostalog, tema je poznatog filma "Uragan" reditelja Spajka Lija iz 1999. godine. 

Kartera, crnog boksera koji je 1967. osudjen na zatvorsku kaznu zbog navodnog trostrukog ubistva, u tom filmu je glumio Denzel Vašington. On je u zatvoru proveo punih 19 godina, kada je optužnica povucena. 

 

 



U tom mecu Djardelo je pobedio i odbranio titulu svetskog prvaka. Kasnije su pojedini americki mediji objavili da je on dobio poene od sudija zato što je za protivnika imao crnca, Kartera.


 

Specifično boksersko usavršavanje za borbu

Ova faza je posebno značajna zbog specifičnog bokserskog usavršavanja i samog pripremanja za borbu. Na prvom mestu su uslovne borbe (borbe po zadatku) u kojima oba borca pokušavaju da sprovedu povereni zadatak (napad, ili odbrana) koji je dobijen od nastavnika.
 
 
 
Drugi deo ove faze je slobodni sparing. U početku svaki učenik vežba sa nastavnikom da bi kasnije učenici sve to vežbali između sebe. Oba dela ove faze su povezana i nastavnik je najmerodavniji da odredi kada se koji deo faze spovodi.

 

Usavršavanje tehnike kroz varijante i kombinacije tehnika

U ovoj fazi obuke tehnike boksa usavršavanje se odvija kroz varijante i razne kombinacije, gde je svakako akcenat i dalje na tehničkom izvođenju bilo kog elementa koji se primenjuje u kombinaciji, kao i vežbanje na spravama na kojima se dotične kombinacije, takođe, uvežbavaju.
Isti postupak je i kod slobodnih borbi i sparinga.
Uloga nastavnika je i u ovoj fazi veoma delikatna.
 
 

Učenje osnovne tehnike boksa

U ovoj fazi obuke učenici ovladaju osnovnim tehnikama boksa(stav, gard, kretanje, udarci i odbrane). U ovoj fazi se insistira na pravilnom školskom izvođenju tehnike sa naglaskom na ispravljanju početnih(tipičnih) grešaka. U ovoj fazi dominira metod vežbanja bez partnera.
Koristi se širi izbor sprava i rekvizita(kruška, zidni jastuci, džakovi) kako bi učenikstekao sposobnost za pravilno i blagovremeno uključivanje potrebnih mišićnih grupa, prilikom izvođenja svakog pokreta. Uloga nastavnika u ovoj fazi je veoma delikatna.
 
 

Metod vežbanja sa partnerom(sparing)

Metod vežbanja sa partnerom(sparing) je jedan od najzahvalnijih metoda u obuci tehnike boksa.Odmah nakon savladavanja tehnike boksa, Počinje sa partnerom uvežbavanje toga istog.

To je period kada se vežba u paru. Drugi deo ove metode je takozvani sparing.

On se sastoji iz dva dela, prvi deo je, takozvani uslovni sparing ili uslovna borba, gde oba učesnika dobijaju zadatke šta treba da rade i drugi deo, takozvani slobodni sparing gde se borba odvija slobodno, po izboru tehnike i svega naučenog, onako kako to kome odgovara po sposobnostima i shvatanju naučenog.

Ova metoda vežbanja se koristi na kraju svake obuke iz tehnike boksa.

Ona je poslednja faza pred svako sportsko nadmetanje u realnim uslovima borbe u ringu. 

 

 

 

Metod sado (shadow) boksa

Metod sado (shadow) boksa što bi u prevodu značilo boks sa sopstvenom senkom, je metoda koja se koristi u individualnoj tehnici boksa.
Ova metoda razvija individualnost, veliku brzinu pokreta i misli.
Kod ove metode za početnike je najbolje da koriste velika ogledala u kojima se mogu pratiti pokreti u celini i lako uočiti greške.
 

Metod rada na spravama

Metod rada na spravama
 

Sprave su pomagala koja omogućavaju svakom bokseru ponaosob da već savladanu tehniku boksa još više usavrši, ali sada u najrazličitijim uslovim, ujedno razvijajući snagu, brzinu, izdržljivostm koordinaciju, gipkost, svojstvenu samo boksu.


Prelazak na vežbe uz pomoć sprava počinje odmah po završetku prvih lekcija iz osnovne tehnike boksa. Sve sprave i rekviziti imaju isti cilj (danas su u upotrebi 52 različite sprave): Da svojim izgledom, obimom, težinom i pokretljivošću zamene živog čoveka u ringu.


Metod vežbanja bez partnera (na prazno)

 
 
Pored velikog broja metoda koji se koriste u trenažnom procesu učenja motoričkih veština(metod žive reči, mezod praktičnog objašnjavanja, metod demonstracije, metod igre,...) u procesu usvajanja i usavršavanja tehnike boksa koriste se i specifični metodi kao što je metod vežbanja bez partnera(na prazno).

Metod vežbanja bez partnera(na prazno) sastoji se u tome da svaki učenik individualno izvodi tehniku boksa, slobodno u prostoru. Sa ovom metodom počinje svaka obuka iz tehnike boksa.
 
 
 
 
 
 

Definicija i klasifikacije tehnike boksa

U pripremi sportista, svakako, na prvom mestu je tehnička priprema. Viskoko tehničko majstorstvo daje mogućnost sportisti da uspešno iskoristi svoja fizička, taktička, psihološka i teorijska saznanja za što bolju pripremljenost na takmičenju.
U boksu postoje sportska pravila koja tačno ograničavaju i određuju šta se sem a šta ne sme. Važno je da je sportista sloobdan u izboru elemenata tehnike i u samom njenom izvođenju.
Sposobnost brzog izbora najboljeg elementa i odlično vladanje tim elementom predstavlja savršenu tehniku koja donosi uspeh na svakom takmičenju.

 



Kretanje u boksu treba da bude celashodno i racionalno, jer ono predstavlja vrlo bitnu karakteristiku savršene bokserske tehnike, Iako tehniku boksa uglavnom uspešno primenjuju različiti takmičari ona će bolje odgovarati jednom tipu borca, koji će naravno, znati najbolje da je primeni(iskoristi). Zato nema jedne bokserske tehnike koja se može preporučiti svim takmičarima. Svemu ovome vrlo je blisko pitanje stila. Opšte je prihvaćeno da je stil zapravo individualno obojena tehnika.

 

 

 

 


Razvijanje tehnike ili tehnička proprema počinje obučavanjem a nastavlja se treningom, sve do usvajanja kretnih navika. Treniranje kretnih navika je rezultat dejstva orrgana centralnog nervnog sistema i aparata za kretanje. Proces obrazovanja kretnih navika je sličan obrazovanju složenih uslovnih refleksa.

 

 

 

U tehniku boksa ulaze sva znanja boksera na sva tri rastojanja: distance, poludistance i borbe iz bliza, zatim brzo i lako kretanje u ringu, naglo menjanje borbene situacije i blagovremeneo reagovanje na napade protivnika: bri pralazi kontra napad ili povlačenja, primenjujući tačne aktivne odbrane povezane sa kontranapadom.
Znači tehnika boksa je ustvari oružije koje koristi bokser u svom arsenalu, logički se nadovezujući na zamišljenu taktiku u kojoj će sve to iskoristiti na najbolji mogući način.

 

 

 


Celokupna tehika boksa se može veoma jednostavno podeliti na sledeći način:

1. STAVOVI (dijagonalni, frontalni, paralelni)
2. KRETANJA (napred, nazad, u stranu, kružno)
3. UDARCI (direkti, krošei, aperkati)
4. ODBRANE (pokretima ruku, pokretima telom, pokretima nogu)