Kratka istorija boksa

Kroz istoriju su borbe dvoje ljudi pesnicama radi dokazivanja snage poznate od samih početaka civilizacije. Pravila su se pri tome bitno menjala, od načina i trajanja borbe, korišćenja rukavica, načina suđenja itd. Često su te borbe bile brutalne pa čak i smrtonosne.

 

boks

Boks je uveden u takmičenje na Olimpijskim igrama u okviru pankrationa (mešavine rvanja i boksa). Kod starih Rimljana pesničenje je bila jedna od disciplina u gladijatorskim borbama (šake su bile omotane kožnim kajišima sa metalnim šiljcima). U srednjem veku boks se spominje kao veština samoodbrane. U novije doba pojavljuje se u Engleskoj, a za osnivača se smatra Džems Flag 1719 godine. Borbe golim rukama vođene su sve do 1889, a poslednji šampion je bio Amerikanac Džon Saliven. Posle su uvedene borbe samo u rukavicama. Međunarodni bokserski savez za profesionalce osnovan je 1911 god a za amatere 1920. Pobednici na Olimpijskim igrama se smatraju amaterskim prvacima sveta.

rukavice

Prva bokserska pravila novijeg doba potiču iz Londona, gde su u 18. veku zabeležena pravila koja su definisala prostor za borbu, zabranjivala udarce glavom, udarce ispod pojasa i sl. Godine 1867. je IX. Markiz od Kvinsberija objavio sistematizovana pravila borbe po ugledu na ta Londonska pravila, te se danas ta 'Kvinsberi' pravila smatraju prvim službenim bokserskim pravilima. Ta su pravila propisala trajanja runde od tri minute, propisala veličinu ringa, zabranila udarce ispod pojasa i druge nesportske udarce, te donela glavninu pravila koja važe i danas u bokserskom svetu.

 

Danas razlikujemo dva osnovna pravca boksa: amaterski (često nazivan i olimpijski) boks koji se praktikuje na olimpijskim igrama i profesionalni boks, kojim upravlja nekoliko različitih bokserskih federacija ( World Boxing Association (WBA),  World Boxing Council (WBC), International Boxing Federation (IBF)) Svaka federacija postavlja svoja specifična pravila vezana uz rangiranje boksera i načine osvajanja titule prvaka, iako su sama bokserska pravila u osnovi vrlo slična ili čak identična.

 

Čestitamo!

Ukoliko možete da pročitate ovaj članak, uspešno ste se registrovali na Blog.co.yu i možete početi sa blogovanjem.

«Prethodni   1 2 3