Definicija i klasifikacije tehnike boksa
U pripremi sportista, svakako, na prvom mestu je tehnička priprema. Viskoko tehničko majstorstvo daje mogućnost sportisti da uspešno iskoristi svoja fizička, taktička, psihološka i teorijska saznanja za što bolju pripremljenost na takmičenju.
U boksu postoje sportska pravila koja tačno ograničavaju i određuju šta se sem a šta ne sme. Važno je da je sportista sloobdan u izboru elemenata tehnike i u samom njenom izvođenju.
Sposobnost brzog izbora najboljeg elementa i odlično vladanje tim elementom predstavlja savršenu tehniku koja donosi uspeh na svakom takmičenju.

Kretanje u boksu treba da bude celashodno i racionalno, jer ono predstavlja vrlo bitnu karakteristiku savršene bokserske tehnike, Iako tehniku boksa uglavnom uspešno primenjuju različiti takmičari ona će bolje odgovarati jednom tipu borca, koji će naravno, znati najbolje da je primeni(iskoristi). Zato nema jedne bokserske tehnike koja se može preporučiti svim takmičarima. Svemu ovome vrlo je blisko pitanje stila. Opšte je prihvaćeno da je stil zapravo individualno obojena tehnika.

Razvijanje tehnike ili tehnička proprema počinje obučavanjem a nastavlja se treningom, sve do usvajanja kretnih navika. Treniranje kretnih navika je rezultat dejstva orrgana centralnog nervnog sistema i aparata za kretanje. Proces obrazovanja kretnih navika je sličan obrazovanju složenih uslovnih refleksa.

U tehniku boksa ulaze sva znanja boksera na sva tri rastojanja: distance, poludistance i borbe iz bliza, zatim brzo i lako kretanje u ringu, naglo menjanje borbene situacije i blagovremeneo reagovanje na napade protivnika: bri pralazi kontra napad ili povlačenja, primenjujući tačne aktivne odbrane povezane sa kontranapadom.
Znači tehnika boksa je ustvari oružije koje koristi bokser u svom arsenalu, logički se nadovezujući na zamišljenu taktiku u kojoj će sve to iskoristiti na najbolji mogući način.

Celokupna tehika boksa se može veoma jednostavno podeliti na sledeći način:
1. STAVOVI (dijagonalni, frontalni, paralelni)
2. KRETANJA (napred, nazad, u stranu, kružno)
3. UDARCI (direkti, krošei, aperkati)
4. ODBRANE (pokretima ruku, pokretima telom, pokretima nogu)