Specifično boksersko usavršavanje za borbu

Ova faza je posebno značajna zbog specifičnog bokserskog usavršavanja i samog pripremanja za borbu. Na prvom mestu su uslovne borbe (borbe po zadatku) u kojima oba borca pokušavaju da sprovedu povereni zadatak (napad, ili odbrana) koji je dobijen od nastavnika.
 
 
 
Drugi deo ove faze je slobodni sparing. U početku svaki učenik vežba sa nastavnikom da bi kasnije učenici sve to vežbali između sebe. Oba dela ove faze su povezana i nastavnik je najmerodavniji da odredi kada se koji deo faze spovodi.

 

Usavršavanje tehnike kroz varijante i kombinacije tehnika

U ovoj fazi obuke tehnike boksa usavršavanje se odvija kroz varijante i razne kombinacije, gde je svakako akcenat i dalje na tehničkom izvođenju bilo kog elementa koji se primenjuje u kombinaciji, kao i vežbanje na spravama na kojima se dotične kombinacije, takođe, uvežbavaju.
Isti postupak je i kod slobodnih borbi i sparinga.
Uloga nastavnika je i u ovoj fazi veoma delikatna.
 
 

Učenje osnovne tehnike boksa

U ovoj fazi obuke učenici ovladaju osnovnim tehnikama boksa(stav, gard, kretanje, udarci i odbrane). U ovoj fazi se insistira na pravilnom školskom izvođenju tehnike sa naglaskom na ispravljanju početnih(tipičnih) grešaka. U ovoj fazi dominira metod vežbanja bez partnera.
Koristi se širi izbor sprava i rekvizita(kruška, zidni jastuci, džakovi) kako bi učenikstekao sposobnost za pravilno i blagovremeno uključivanje potrebnih mišićnih grupa, prilikom izvođenja svakog pokreta. Uloga nastavnika u ovoj fazi je veoma delikatna.
 
 

Metod vežbanja sa partnerom(sparing)

Metod vežbanja sa partnerom(sparing) je jedan od najzahvalnijih metoda u obuci tehnike boksa.Odmah nakon savladavanja tehnike boksa, Počinje sa partnerom uvežbavanje toga istog.

To je period kada se vežba u paru. Drugi deo ove metode je takozvani sparing.

On se sastoji iz dva dela, prvi deo je, takozvani uslovni sparing ili uslovna borba, gde oba učesnika dobijaju zadatke šta treba da rade i drugi deo, takozvani slobodni sparing gde se borba odvija slobodno, po izboru tehnike i svega naučenog, onako kako to kome odgovara po sposobnostima i shvatanju naučenog.

Ova metoda vežbanja se koristi na kraju svake obuke iz tehnike boksa.

Ona je poslednja faza pred svako sportsko nadmetanje u realnim uslovima borbe u ringu. 

 

 

 

Metod sado (shadow) boksa

Metod sado (shadow) boksa što bi u prevodu značilo boks sa sopstvenom senkom, je metoda koja se koristi u individualnoj tehnici boksa.
Ova metoda razvija individualnost, veliku brzinu pokreta i misli.
Kod ove metode za početnike je najbolje da koriste velika ogledala u kojima se mogu pratiti pokreti u celini i lako uočiti greške.
 

Metod rada na spravama

Metod rada na spravama
 

Sprave su pomagala koja omogućavaju svakom bokseru ponaosob da već savladanu tehniku boksa još više usavrši, ali sada u najrazličitijim uslovim, ujedno razvijajući snagu, brzinu, izdržljivostm koordinaciju, gipkost, svojstvenu samo boksu.


Prelazak na vežbe uz pomoć sprava počinje odmah po završetku prvih lekcija iz osnovne tehnike boksa. Sve sprave i rekviziti imaju isti cilj (danas su u upotrebi 52 različite sprave): Da svojim izgledom, obimom, težinom i pokretljivošću zamene živog čoveka u ringu.


Metod vežbanja bez partnera (na prazno)

 
 
Pored velikog broja metoda koji se koriste u trenažnom procesu učenja motoričkih veština(metod žive reči, mezod praktičnog objašnjavanja, metod demonstracije, metod igre,...) u procesu usvajanja i usavršavanja tehnike boksa koriste se i specifični metodi kao što je metod vežbanja bez partnera(na prazno).

Metod vežbanja bez partnera(na prazno) sastoji se u tome da svaki učenik individualno izvodi tehniku boksa, slobodno u prostoru. Sa ovom metodom počinje svaka obuka iz tehnike boksa.
 
 
 
 
 
 

Definicija i klasifikacije tehnike boksa

U pripremi sportista, svakako, na prvom mestu je tehnička priprema. Viskoko tehničko majstorstvo daje mogućnost sportisti da uspešno iskoristi svoja fizička, taktička, psihološka i teorijska saznanja za što bolju pripremljenost na takmičenju.
U boksu postoje sportska pravila koja tačno ograničavaju i određuju šta se sem a šta ne sme. Važno je da je sportista sloobdan u izboru elemenata tehnike i u samom njenom izvođenju.
Sposobnost brzog izbora najboljeg elementa i odlično vladanje tim elementom predstavlja savršenu tehniku koja donosi uspeh na svakom takmičenju.

 



Kretanje u boksu treba da bude celashodno i racionalno, jer ono predstavlja vrlo bitnu karakteristiku savršene bokserske tehnike, Iako tehniku boksa uglavnom uspešno primenjuju različiti takmičari ona će bolje odgovarati jednom tipu borca, koji će naravno, znati najbolje da je primeni(iskoristi). Zato nema jedne bokserske tehnike koja se može preporučiti svim takmičarima. Svemu ovome vrlo je blisko pitanje stila. Opšte je prihvaćeno da je stil zapravo individualno obojena tehnika.

 

 

 

 


Razvijanje tehnike ili tehnička proprema počinje obučavanjem a nastavlja se treningom, sve do usvajanja kretnih navika. Treniranje kretnih navika je rezultat dejstva orrgana centralnog nervnog sistema i aparata za kretanje. Proces obrazovanja kretnih navika je sličan obrazovanju složenih uslovnih refleksa.

 

 

 

U tehniku boksa ulaze sva znanja boksera na sva tri rastojanja: distance, poludistance i borbe iz bliza, zatim brzo i lako kretanje u ringu, naglo menjanje borbene situacije i blagovremeneo reagovanje na napade protivnika: bri pralazi kontra napad ili povlačenja, primenjujući tačne aktivne odbrane povezane sa kontranapadom.
Znači tehnika boksa je ustvari oružije koje koristi bokser u svom arsenalu, logički se nadovezujući na zamišljenu taktiku u kojoj će sve to iskoristiti na najbolji mogući način.

 

 

 


Celokupna tehika boksa se može veoma jednostavno podeliti na sledeći način:

1. STAVOVI (dijagonalni, frontalni, paralelni)
2. KRETANJA (napred, nazad, u stranu, kružno)
3. UDARCI (direkti, krošei, aperkati)
4. ODBRANE (pokretima ruku, pokretima telom, pokretima nogu)

Kratka istorija boksa

Kroz istoriju su borbe dvoje ljudi pesnicama radi dokazivanja snage poznate od samih početaka civilizacije. Pravila su se pri tome bitno menjala, od načina i trajanja borbe, korišćenja rukavica, načina suđenja itd. Često su te borbe bile brutalne pa čak i smrtonosne.

 

boks

Boks je uveden u takmičenje na Olimpijskim igrama u okviru pankrationa (mešavine rvanja i boksa). Kod starih Rimljana pesničenje je bila jedna od disciplina u gladijatorskim borbama (šake su bile omotane kožnim kajišima sa metalnim šiljcima). U srednjem veku boks se spominje kao veština samoodbrane. U novije doba pojavljuje se u Engleskoj, a za osnivača se smatra Džems Flag 1719 godine. Borbe golim rukama vođene su sve do 1889, a poslednji šampion je bio Amerikanac Džon Saliven. Posle su uvedene borbe samo u rukavicama. Međunarodni bokserski savez za profesionalce osnovan je 1911 god a za amatere 1920. Pobednici na Olimpijskim igrama se smatraju amaterskim prvacima sveta.

rukavice

Prva bokserska pravila novijeg doba potiču iz Londona, gde su u 18. veku zabeležena pravila koja su definisala prostor za borbu, zabranjivala udarce glavom, udarce ispod pojasa i sl. Godine 1867. je IX. Markiz od Kvinsberija objavio sistematizovana pravila borbe po ugledu na ta Londonska pravila, te se danas ta 'Kvinsberi' pravila smatraju prvim službenim bokserskim pravilima. Ta su pravila propisala trajanja runde od tri minute, propisala veličinu ringa, zabranila udarce ispod pojasa i druge nesportske udarce, te donela glavninu pravila koja važe i danas u bokserskom svetu.

 

Danas razlikujemo dva osnovna pravca boksa: amaterski (često nazivan i olimpijski) boks koji se praktikuje na olimpijskim igrama i profesionalni boks, kojim upravlja nekoliko različitih bokserskih federacija ( World Boxing Association (WBA),  World Boxing Council (WBC), International Boxing Federation (IBF)) Svaka federacija postavlja svoja specifična pravila vezana uz rangiranje boksera i načine osvajanja titule prvaka, iako su sama bokserska pravila u osnovi vrlo slična ili čak identična.

 

Čestitamo!

Ukoliko možete da pročitate ovaj članak, uspešno ste se registrovali na Blog.co.yu i možete početi sa blogovanjem.