Mozli koristio EPO

Američki bokser Šejn Mozli priznao je pred sudom da je 2003. koristio doping EPO pred meč sa Oskarom De La Hojom.


Mozlijevo svedočenje je deo dosijea "BALKO" koji je zaštićen zakonom, ali je sudija Okružnog suda Suzan Ilston dozvolila tužiocima da objave dokumenta. Mozli je priznao da je koristio EPO, ali da nije znao da je ta supstanca nelegalna i zabranjena.

 

 

 

"Veliko je olakšanje to što je njegovo svedočenje pred porotom objavljeno pošto potvrđuje prethodne Šejnove izjave o tome u kakvoj je vezi bio sa Viktorom Konteom od 2003. do danas", rekla je Mozlijeva pravna zastupnica Džud Berstajn.


Konte, osuđeni diler steroidima koji je osnovao BALKO laboratoriju, izjavio je da je video Mozlika kako koristi EPO tokom sastanka na kojem je objašnjavao prednosti i opasnosti korišćenja te supstance.

Mozli, koji je 2003. pobedio De La Hoju u juniorskoj konkurenciji u srednjeteškoj kategoriji, trebalo je da se bori 24. januara naredne godine sa Antonijom Margaritom za titulu u velter kategoriji verzije WBA.

 

Valuev pobedio Holifilda

Ruski bokser Nikolaj Valuev odbranio je titulu u superteškoj kategoriji u WBA verziji. Valuev je pobedio veterana Ivandera Holifilda na bodove nakon 12 rundi. 



Američki bokser pokušao je da eventualnom pobedom postane najstariji šampion sveta u superteškoj kategoriji i prvi petostruki šampion. Međutim, 43 kg teži i 30 centimetara viši Valuev pobedio je u Cirihu na bodove (114-114, 116-112, 115-114) i sada u karijeri ima skor od 50 pobeda (34 KO) i samo jednog poraza.

Holifild (46), koji se profesionalnim boksom bavi 24 godine, nije uspeo da obori rekord Džordža Formana koji je 1994. u 45 godini postao najstariji prvak sveta nakon pobede nad Majklom Murerom ujedinivši IBF I WBA titule. 

“Zadovoljan sam prikazanim. On (Valuev) je veoma težak protivnik. Mnogo je viši i teži od mene i to je sigurno bio ključni faktor, ali on se i odlično bori i to je problem”, izjavio je Holifild. 

Prvu titulu Holifild je osvojio 1990. kada je savladao Džejmsa Daglasa, a poslednju 2000. kada je bio bolji od Džona Ruiza.

Dominacija Kube na Svetskom kupu

Na AIBA Svetskom kupu u boksu koji je održan u Moskvi, Kubanski borci osvojili su osam medalja (šest zlatnih) dok su Ruski uzeli devet, ali svega tri zlata.

Svi Kubanski bokseri su uzeli po medalju, a samo dvojica su osvojila srebrne. Šampioni u dve najteže kategorije (do 91 i preko 91 kilograma) postali su Kubanci Akosta Duarte i Alfonso Acea nakon što sudije nisu dozvolile da se održe finalni mečevi zbog povreda njihovih rivala Oleksandra Usika iz Ukrajine, odnosno Marka Tomaševića iz Hrvatske.

 

Jedine dve zlatne medalje koji nisu osvojili bokseri iz Rusije ili Kube otišle su u Jermeniju i Filipine.


Svaki osvajač zlatne medalje u Moskvi dobio je po deset hiljada dolara dok su poraženi finalisti uzeli po pet.


Osvajači medalja:

do 48 kg: zlato Hari Tanamor (Filipini), srebro Jampjer Ernandes (Kuba), bronze Lukaš Maščik (Poljska), Biržan Žakipov (Kazahstan)
do 51 kg: zlato Miša Alojan (Rusija), srebro Ernandes Lafita (Kuba), bronze Vinćenco Pikardi (Italija), Jitender Kumar (Indija)
do 54 kg: zlato Jankijel Leon Alarkon (Kuba), srebro Vjačeslav Gojan (Moldavija), bronze Akil Kumar (Indija), Sergej Vodopjanov (Rusija)
do 57 kg: zlato Idel Toriente (Kuba), srebro Sergej Ignjatijev (Rusija), bronze Lalit Antreš Lakra (Indija), Bahodirjon Sultonov (Uzbekistan)
do 60 kg: zlato Albert Selimov (Rusija), srebro Ćing Hu (Kina), bronze Gonsales Pedrasa (Kuba), Famil Sulejman (Azerbejdžan)
do 64 kg: zlato Ronijel Iglesijas Sotolongo (Kuba), srebro Munkerden Urančimeng (Mongolija), bronze Aleksandar Ivanov (Rusija), Aleksis Vastin (Francuska)
do 69 kg: zlato Karlos Suares Banto (Kuba), srebro Dilšod Mahmudov (Uzbekistan), bronze Džek Kulkaj-Ket (Nemačka), Dmitrijs Sostaks (Letonija)
do 75 kg: zlato Andranik Hakobjan (Jermenija), srebro Alfonso Blanko (Venecuela), bronze Elšod Rasulov (Uzbekistan), Dmitrij Čudinov (Rusija)
do 81 kg: zlato Artur Beterbijev (Rusija), srebro Abos Atojev (Uzbekistan), bronze Dineš Kumar (Indija), Džakon Kurbanov (Tadžikistan)
do 91 kg: zlato Osmai Akosta Duarte (Kuba), srebro Oleksander Usik (Ukrajina), bronze Roman Masalimov (Rusija), Mihai Muntean (Moldavija)
više od 91 kg: zlato Robert Asea Alfonso (Kuba), srebro Marko Tomasović (Hrvatska), bronze Nijaz Fajzulin (Rusija), Azar Mamadov (Azerbejdžan)

 

Kličko brani titulu protiv Heja

Ukrajinac Vitalij Kličko braniće u junu naredne godine titulu prvaka sveta u teškoj kategoriji protiv Britanca Dejvida Heja, saopšteno je u Londonu.


Dvadesetosmogodišnjem Heju ovo će biti tek druga borba u teškoj kategoriji. On je aktuelni šampion sveta u lako-teškoj kategoriji, takođe u WBC verziji, a debi među "teškašima" imao je prošlog meseca kada je pobedio Amerikanca Monte Bareta.

 


 

 

"Ne biram protivnike. Svestan sam da ću se suočiti sa najopasnijim bokserom današnjice", izjavio je Hej povodom predstojećeg meča u kojem će za rivala imati trostrukog šampiona sveta.


Kličko je prvu titulu apsolutnog prvaka planete, u verziji Svetske bokserske organizacije (WBO), osvojio 1999. Pet godina kasnije postao je šampion u verziji WBC, da bi istu izgubio 2005. od Britanca Lenoksa Luisa. Treći put u karijeri titulu je osvojio 11. oktobra ove godine, kada je tehničkim nokautom pobedio Nigerijca Pitera Semjuela.

 



Kličkov mlađi brat Vladimir je prošle sedmice objedinio tuitule u IBF i WBO verziji pobedom nad izazivačem iz SAD Hasimom Rahmanom nokautom u sedmoj rundi.

 


 

Lenoks Luis uvršten u Kuću slavnih

Trostruki šampion u teškoj kategoriji Lenoks Luis primljen je u Međunarodnu boksersku Kuću slavnih.


43-godišnji Luis se povukao 2003. godine, uz učinak od 41 pobede iz 44 meča, uključujući i 32 pobede nokautom.

Luis je rođen u Engleskoj, gde je živeo do 12. godine kada se seli u Kanadu. Boksom je počeo da se bavi u 15. godini i brzo je napredovao u amaterskoj konkurenciji.

 

 

 

Na Olimpijskim igrama u Los Anđelesu predstavljao je Kanadu, a završio je na 5. mestu posle poraza od Amerikanca Tajrela Bigsa. Četiri godine kasnije, u Seulu, stigao je do olimpijskog 'zlata', pobedom nad Amerikancem Ridikom Bouvom, da bi zatim prešao u profesionalce.

 


1992. godine osvojio je WBC titulu, pobedom nad Donovanom Radokom, ali ju je izgubio dve godine kasnije, porazom od Olivera Mekola. Krunu je povratio 1997. kada se revanširao Mekolu.

 

 



Jedini preostali poraz u profesionalnoj karijeri pretrpeo je 2001. godine, od Rasima Rahmana, kada je po drugi put izgubio šampionski pojas, ali je sedam meseci kasnije nokautirao Rahmana u četvrtoj rundi i osvojio titulu po treći put.

Dva najpoznatija meča igrao je protiv Evandera Holifilda. 1999. godine odlukom sudija duel je završen remijem, da bi osam meseci kasnije jednoglasnom odlukom arbitara savladao velikog rivala.


"Svako, čime god da se bavi, želi da ostavi trag, a ja sam to sada učinio. Moje ime uvek će ostati zapisano u istoriji, a ljudi će čitati o meni. Veoma sam ponosan", rekao je Luis nakon ulaska u Kuću slavnih, gde je najavljen kao jedan od 5 najboljih boksera u istoriji.

 

Klitschko pobedio Rahman-a

 

 

 

Ukrajinski bokser Vladimir Kličko (32) odbranio je u Manhajmu titulu svetskog prvaka u superteškoj kategoriju u WBO I IBF verzijama. 



Ukrajinac je dobio izazivača Hasima Rahmana (36) tehničkim nokautom u sedmoj rundi. Sudija je meč prekinuo nakon serije teških udaraca koje je Kličko uputio ka izazivaču kojeg je oborio u prethodnoj rundi. Ukrajinac je dominirao u svih sedam rundi i samo se čekalo kada će bivši svetski prvak posrnuti. Ovo je Kličkova šesta uzastopna odbrana titule.

 


Vladimir, mlađi brat WBC šampiona Vitalija, došao je do 52 pobede (46 nokautom) u 55 mečeva, a poslednji put je poražen 2004. godine kada je izgubio od Lemona Brustera. 

 


Nazim Rahman (45 pobeda, sedam poraza) najpoznatiji je po senzacionalnoj pobedi nad Britancem Lenoksom Luisom iz 2001. godine kada je preuzeo titule tada apsolutnog šampiona superteške kategorije.

 

'Meč snova' pripao Maniju Pakjau

Filipinski bokser Mani Pakjao pobedio je Oskara de la Hoju tehničkim nokautom u osmoj rundi u revijalnom meču u Las Vegasu .


Pakjao je tako potvrdio status najboljeg boksera na svetu u kategoriji 'funta-za-funtu', u kojoj se bore bokseri iz različitih kategorija. Pakjao, svetski šampion u lakoj kategoriji verzije WBC, preskočio je dve klase da bi se borio sa De la Hojom koji se nalazi u supervelter klasi. Serijom brzih i preciznih udaraca Pakjao je naterao Amerikanca da 'baci peškir' pred početak devete runde.

 

 

 

Ni primetna razlika u visini od 10cm nije sprečila 29-godišnjeg Filipinca da savlada bivšeg svetskog prvaka u šest različitih kategorija. Ovom pobedom Pakjao je došao do skora od 48 pobeda i tri poraza, uz dva nerešena meča.


"Na tome smo radili svaki dan u teretani – na brzini. Brzina je bila ključna u ovoj borbi. Nisam iznenađem rezultatom, zato što sam se dobro pripremio da kontrolišem borbu od samog početka. Srećan sam i ovu pobedu posvećujem svojoj zemlji", izjavio je Pakjao posle borbe.

De la Hoja, očekivano, nije bio preterano raspoložen posle jednog od najtežih poraza u karijeri.

"Osećam se prazno, bez snage. Pokušao sam da napadam ali Pakjaov brz rad nogu i kretanje mi nisu dozvolili da bilo šta uradim".

Ipak, Amerikanac meksičkog porekla i osvajač zlatne medalje na Olimpijskim igrama u Barseloni 1992. imao je reči hvale za svog protivnika.

"Mani Pakjao je sjajan borac. Zaslužio je sve pohvale. Odradio je sjajnu borbu i zasluženo je bio bolji".

Meč je bio održan u 'MGM Grand' dvorani u Las Vegasu. Pakjao je pred ovaj meč imao zagarantovanu zaradu od 11 miliona dolara, a prihodi od posete bili su oko 17 miliona.